Nevşehir’de patatesler depoda kaldı (Özel Haber)

DAĞDER HABER
0 0

Türkiye’deki patates ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Nevşehir’de, alıcı bulamayan üreticilerin patatesleri depoda kaldı.

Veysel KILIÇ (Nevşehir Kent Haber Gazetesi)

Nevşehir’deki patates üreticileri kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında muhafaza ettikleri tonlarca patatesi elden çıkarmak için akla karayı seçiyor.

Son aylarda neredeyse tüm sevkiyatın durduğunu üretici çiftçiler, bir yıllık emeklerinin boşa gittiğini ve patatesin ayaklar altında olduğunu kaydetti. Alım gücü bahane edilerek patatesin kilogram fiyatını tüccarların 50 kuruş olarak belirlediğini öne süren çiftçiler, yetkilerin bu duruma biran önce el atmasını istedi. 

Bir kilogram patatesin toprağa ekilme maliyetinin 80 kuruş olduğunu kaydeden Ürgüp Şahinefendi Köyü çiftçilerinden Coşkun Pehlivan, her şeye aşırı zam geldiğini belirterek, “Gübresi, mazotu, tohumu, elektriği, suyu derken maliyetler aldı başını gitti. Tüm bunların üstüne birde tüccarların fiyat kırpması eklenince iyice çiftçinin beli büküldü. Para eder beklentisi ile depolarda gözümüz gibi baktığımız mahsulümüz, çürüyüp gidecek” dedi.

Nevşehir’de Ziraat Odası, Tarım İl Müdürlükleri, kooperatifler ile çiftçinin yanında olan tüm kurum ve kuruluşlar bu konuda artık elini taşın altına biran önce koyması gerektiğini ifade eden yine çiftçilerinden Nihat İncesu ise, gelecek yıllarda patates eken çiftçinin olmayacağını iddia etti. “Kendi kendini kurtaramayan bir ürünü artık çiftçi ne eker, ne de diker” diyen İncesu, çiftçinin artık dayanacak gücü kalmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Aksaray'da mahalle konakları ve sosyal tesis inşaatları sürüyor

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer’in seçim beyannemesinde yer alan mahalle konakları ve çok amaçlı sosyal tesis projesinde inşaat çalışmaları sürüyor. AKSARAY (İGFA)- Hamidiye Alaca mahallelerinde Aksaray Belediyesi tarafından temelleri atılan şehrin ilk mahalle konağı ve çok amaçlı sosyal tesisinin inşaat çalışmalarının hızlanırken, projenin birinci katında zemin betonu atılarak betonarme direkleri […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/