Geven Otu ömrü uzatıyor

DAĞDER HABER
0 0

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Güner Ekiz, yaşlanma karşıtı etkilerinden dolayı son dönemde oldukça ilgi çeken Geven bitkisinden elde edilen moleküllerin yaşlanma karşıtı ürün pazarını değiştirebileceğini savundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Üyesi Yrd. Doç. Dr. Güner Ekiz, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden proje yürütücüsü Prof. Dr. Erdal Bedir ve Uzman Biyolog Seda Duman, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Petek Ballar Kırmızıbayrak ve doktora öğrencisi Sinem Yılmaz’ın imzasını taşıyan “20(27)-Octanor-Sikloastragenol’ün Mikrobiyal Transformasyonu ve Elde Edilen Metabolitlerin Telomeraz Aktivasyonu Üzerine Etkileri” adlı çalışmayı çevrimi sempozyumda sundu. Vücuttaki hücrelerin sağlıklı ve uzun ömürlü kalmasının amaçlandığı çalışmaya ilişkin sunumda ilginç detaylar paylaştı. 

Yapılan araştırmayla, telomer boyu kısalmasının kontrol altına alınmasının yaşlanmayı yavaşlatacağı, yaşlılık ile gelen birçok hastalığın önüne geçilebileceği ortaya kondu. Son dönemde oldukça ilgi çeken, geleneksel Çin tıbbında önemli bitkilerden olan Geven bitkisinden bazı moleküllerin şu an kullanılmakta olan yaşlanma karşıtı diğer doğal kökenli ürünlere kıyasla, telomeraz enzimi aktivasyonunu anlamı şekilde arttırdığı saptandı. Geven Otu’nun bir türünden elde edilen Geven bitkisi ile ilişkili mantarlar kullanılarak biyotransformasyon çalışmalarının gerçekleştirildiğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ekiz, çalışma sonucunda elde edilen bileşiklerin telomeraz enzim aktivasyonunu anlamlı şekilde arttırdığını söyledi.   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ardahan Valisi Hüseyin Öner gazetecilerle buluştu

Ardahan Valisi Hüseyin Öner ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Ardahan Valisi Hüseyin Öner, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, gazetecilerin bu özel gününü tebrik etti. Vali Öner, “10 Ocak hem Çalışan Gazeteciler’in hem de Mülki İdare Amirlerinin […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/