Tarihi kılıçlar Bursalı ustanın elinde ihtişamına kavuşuyor

DAĞDER HABER
0 0

Türk Silahlı Kuvvetlerinde kullanılan ve hasar görmüş tarihî kılıçları Bursalı usta restore ederek ilk günkü ihtişamına kavuşturuyor.

Türkiye’nin her yerinden Bursalı bıçak ve kılıç ustası İsmail Güler’e TSK’da subayların kullandığı 60 yıllık kılıçlar restorasyon için geliyor. Bursalı usta her biri 60 yıllık dövme çelikten yapılmış ve yenisi yapılmayan tören kılıçlarını restore ederek TSK’ya teslim ediyor.

İsmail Güler, bir haftada restore ederek bitirdiği kılıçlardan 750 ila bin lira arasında ücret alıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerini törenlerinde kullanılan kılıçlar askeri törenlerde kınlarından çıkartılıp omuzlarına alınarak geçiş törenindeki askerler tarafından kullanılıyor.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Orhaneli'de Beyce Pazarı günü

Adı türkülere konu olan ve Orhaneli ilçemizde yaklaşık 7 asırdır her salı günü kurulan tarihi Beyce Pazarı… Beyce Pazarı yüz yıllardır devam eden bir gelenekle, salı günleri organik ürünlerini halkımıza sunmaya devam ediyor. Orhaneli Belediyesi bugün Twitter’da yaptığı paylaşımda ”Tam 700 yıldır olduğu gibi bugün yine Beyce Pazarı günüydü. Beyce […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/