Su ürünleri ihracatın yıldızı oldu

DAĞDER HABER
0 0

Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, 2000’li yılların başından itibaren Türkiye’de ihracatın yıldız sektörlerinden biri oldu.

İZMİR (İGFA) – Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği,  2019 yılı sonunda gerçekleştirdiği 2,5 milyar dolarlık ihracat tutarıyla 2023 yılı ihracat hedeflerini ilk yakalayan sektör konumuna geldi. Birlik, 2020 yılında da 984 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin bu dönemde gerçekleştirdiği 2,4 milyar dolarlık su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatına yüzde 41’lik katkı sağladı.

Türkiye’nin yeni dönemde ihracatta öncelikli ülkeler olarak belirlediği, Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarları başta olmak üzere, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Japonya, Brezilya ve Afrika ülkeleri sektörün hedef pazarları konumunda.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhr. Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, COVID-19 virüsü nedeniyle ihracatta duraklama yaşasalar da pandeminin etkilerini pek çok sektöre göre daha az hissettiklerini söyledi.

Türkiye’de kadının iş hayatına daha fazla katkı koyması gerektiğinin altını çizen Girit, kadın istihdamının artması için de devletin teşvik edici olmasının önemine değindi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bursa'da can dostları için seferberlik

Karla mücadele kapsamında yürüttüğü etkin çalışmalarla dikkat çeken Mustafakemalpaşa Belediyesi, yiyecek bulamayan can dostları için de seferber oldu. BURSA (İGFA) – Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde kar yağışının başladığı ilk saatlerden itibaren hizmetlerin aksamaması için özveriyle çalışan ekipler, soğuktan etkilenen can dostu hayvanları da unutmadı.  Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar’ın talimatıyla, merkezdeki […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/