Koronavirüs’e karşı kelle paçalı tedbir

DAĞDER HABER
0 0

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapar, Koronavirüs’e karşı kelle paça çorbasının kolajen anlamında oldukça faydalı olduğunu söyledi.

İSTANBUL (İGFA) – Radyo Trafik’te, trafik hariç her şeyin konuşulduğu Özay Şendir ile “İnce Ayar” programına konuk oldu.

Tavuk suyu çorbanın Koronavirüs’e karşı etkili olduğu görüşleri üzerine Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapar, tavuktaki kolajenin faydasından bahsederken, içinde kullanılan karabiberin de üst solunum yollarındaki enfeksiyonu azaltmada yardımcı olduğunu belirtti. Tapar, çorbaya sıkılan limondan da C vitamini anlamında destek alındığına vurgu yaparak,  “C vitamini sıkıldığında hemen kullanılması gereken bir vitamin. O yüzden tavuk suyuna çorba yaptığınızda limon sıkıp hemen içmeniz gerekiyor. Hepsi bir araya geldiği zaman üst solunum yollarında enfeksiyonun akciğere inmesinde azaltıcı etki sağlıyor. C vitamini bakımından ne kadar yüksek beslenebiliyorsanız, ne kadar kaliteli protein alıyorsanız, ne kadar turunçgilleri tüketiyorsanız o kadar direnci artırıyorsunuz. Tabi ki D vitamini de buna bir destek” dedi.

 “AVOKADO OLMAZSA OLMAZ DEĞİL”

Dr. Dyt. Tuba Kayan Tapar, Koronavirüs’e karşı savaşta sıklıkla önerilen avokadonun, Omega3 kaynağı olması, içerisinde demir, magnezyum, çinko bulunmasının bağışıklık sistemi açısından gündeme getirildiğinden bahsetti. Avokadonun yetiştirilmesi için çok suya ihtiyaç duymasının su kaynakları açısından çok önemli arz ettiğini belirten Tapar, “Avokado hayatımızda yokken nasıl yaşıyorduk? Omega3’ü semizotu, ceviz, badem, fındık ve balıktan da alabiliriz. Sırf omega3 için   avokado tüketiyoruz gibi bir durum da söz konusu değil” diye konuştu.

 

 

 

Kelle paça çorbasının da Koronavirüs’e karşı bağışıklığı güçlendiren maddeleri içermesi nedeniyle tercih edilebileceğini aktaran Tuba Kayan Tapar, “Kelle paça çorbası kolajen anlamında oldukça faydalı. İçerisinde kullandığımız sarımsak da önemli bir besin” açıklamasında bulundu.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kayseri geleceğe 'tarih' anlatıyor

Kayseri’de Melikgazi Belediyesi kısıtlama günlerinde Kültür Bakanlığı ile ortak bir çalışma yaparak sosyal medya hesaplarından üzerinden tarihi geleceğe aktarıyor. KAYSERİ (İGFA) – Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde kısıtlama günlerinde özellikle gençlerin ve çocukların evlerinde keyifle izlemeleri için güzel bir çalışma başladı. Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, pandemi sürecinde tarihin önemli şahsiyetlerini […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/