Bayburt’ta kadın girişimciler bir çatı altında birleşecek

DAĞDER HABER
0 0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Tarım ve Orman ile Ticaret Bakanlıkları arasında imzalanan Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü çerçevesinde Bayburt’ta değerlendirme toplantısı düzenlendi.

BAYBURT (İGFA)  – Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği kapsamında Bayburt’ta düzenlenen toplantı Öğretmen Evi’nde gerçekleştirildi. İl genelindeki kadın kooperatiflerinin sayı ve kapsamının genişletilmesine ilişkin görüş ve önerilerin görüşüldüğü toplantıda, Bayburt Valisi Cüneyt Epcim,  Cumhurbaşkanlığın 100 Günlük Eylem Planı’nda da kadın kooperatiflerinin kurulması ve yaşatılması başlığına yer verildiğine dikkati çekti. Tarhun yetiştiriciliği projesini örnek gösteren Vali Epcim, Bayburt ölçeğinde de bunun başarılması gerektiğini belirterek, “Geçen yıl özellikle tarhun yetiştiriciliği noktasında sadece kooperatif eksenli düşünmeyelim, yaklaşık 30’a yakın kadın üreticiyi destekledik. Bu üreticilerimizden gelir düzeylerini çok ciddi artıranlar, hatta yıllık bazda asgari ücretin iki katını kazanan üreticilerimiz oldu. Kadınlarımızı biraz daha destekleyebilir miyiz? Bunlar üzerinde biraz daha çalışacağız” dedi.

Özellikle tarımsal üretim kooperatifi bağlamında geçen yıl çalışılan kooperatif planı üzerinden gerçekleştirme hedefi olduklarını kaydeden Vali Epcim, imalata yönelik bir kooperatif; el işçiliğinin, kadınların el emeği göz nuru ile yapabilecekleri şeyler olduğunu söyledi. Her köyden iki kadın üreticinin bulunması halinde kooperatif bazında yaklaşık 400 üreticiye ulaşabileceklerini kaydeden Vali Epcim, “Bu noktada işimiz çok zor değil. Yeter ki biraz gayret edelim. Önemli olan bir kooperatif kurmak değil onu nasıl sürdürülebilir kılarız, biz yokken nasıl bu kurumlar daha fazla gelişebilir her zaman bunu düşünmemiz lazım” diye konuştu.

Toplantıda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Gümrükçü ile Ticaret İl Müdürü Erkan Zengin kadın girişimciler ile kooperatiflere yönelik desteklerden bahsetti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Denizli'de 6 yılda 4 bin litre içme suyuna ulaşıldı

Denizli’de 2014 yılından bu yana 32 bin metre derinlikte yapılan sondaj çalışmasılarında Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Su ve Kanalizasyon İdaresi DESKİ, saniyede 4 bin litre suya ulaştı. DENİZLİ (İGFA) – Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, son yıllarda kuraklığa bağlı su debilerinde meydana gelen azalmalara karşı yatırımı […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/