Evde enerji tasarrufunun püf noktaları

DAĞDER HABER
0 0

5 milyon kişiye hizmet veren Limak Enerji, pandemi süreci ve soğuk havaların da etkisiyle beraber evlerde artan enerji kullanımına yönelik tasarruf ve verimlilik tüyoları verdi.

BURSA (İGFA)- Pandemi dönemi ve kış ayları nedeniyle evde geçirilen sürenin artmasıyla birlikte elektrikli cihaz kullanım sürelerinin arttığı günümüzde Limak Enerji, enerji tüketimi ile ilgili tüketicilere tasarruf sağlatacak adımlarla ilgili püf noktalarını açıkladı.

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, faaliyete geçirdikleri pek çok proje ile enerji verimliliği ve tasarrufu üzerinde durduklarının altını çizdi. Enerjinin tasarruflu ve verimli kullanılması konusunda vatandaşları bilinçlendirdiklerini kaydeden Genel Müdür Ali Erman Aytac, “Projemiz kapsamında ziyaret ettiğimiz ev ve iş yerlerinde hem genel tasarruf çalışmaları hem de ziyaret ettiğimiz ev veya iş yerinin özel durumlarına göre verimlilik sağlama önerilerini aktarıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde evlerde uzun zaman geçirilen bu dönemde, tasarruf tavsiyelerimizi yinelemek istiyorum. Tüketiciler, eğer A(+++) enerji sınıfı bir buzdolabı tercih ederlerse yüzde 50’ye kadar daha az bir enerji tüketimi gerçekleştirebilirler. Aydınlatmada ise LED lamba, akkor lambaya göre yüzde 90’a kadar verimlilik sağladığı için tercihler LED lamba yönünde yapılabilir” dedi.

Aytac, ayrıca televizyon, bilgisayar gibi elektrikli ev aletlerinin uyku konumunda normal tüketimin yüzde 10 ile yüzde 20’si oranında enerji harcamaya devam etmesi sebebiyle bu cihazları uyku konumunda bırakmayıp güç tuşundan kapatarak, tasarruf edebileceklerini söyledi.

Bu arada kombi ve elektrikli ısıtıcıların ortalama bir ısı seviyesinde sabit tutulması, tasarruf sağlayacağı belirtilirken, tüketicilerin ısınma amaçlı kullandığı cihazları satın alırken enerji sınıfı yüksek cihazları tercih ederek ve kombi gibi daha az tüketimli ısınma türlerine yönelerek tasarruf edebileceği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Aksaray'da Yeşil Doğa Derneği'nden nezaket ziyareti

Aksaray’da Yeşil Doğa Derneği, Aksaray İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yüksel Çelik’i makamında ziyaret etti. AKSARAY (İGFA) – Genel Merkezi Aksaray’da olan Yeşil Doğa Derneği, Aksaray İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yüksel Çelik’i makamında ziyaret etti. Aynı zamanda Orta Anadolu illerinin kalkınmasına öncü olan Nevşehir, Kırşehir ve Niğde’de şubeleri bulunan Yeşil […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/