Türkiye’nin çörek otu üretim merkezlerinden Keles’e bağlı Yazıbaşı sakinleri, bu sene yaklaşık 70 ton ürün sattı.
![Uludağ`ın güney eteklerinde 60 hanede 265 kişinin yaşadığı mahallede yaklaşık 1000 dönüm araziye ekilen çörek otu, üreticisinin yüzünü güldürdü.](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383411.jpg)
Uludağ`ın güney eteklerinde 60 hanede 265 kişinin yaşadığı mahallede yaklaşık 1000 dönüm araziye ekilen çörek otu, üreticisinin yüzünü güldürdü.
![Ürün, bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı talebin artması ve olumsuz iklim şartlarından dolayı rekolte kaybı nedeniyle yüksek fiyatlara ulaştı.](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383412.jpg)
Ürün, bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı talebin artması ve olumsuz iklim şartlarından dolayı rekolte kaybı nedeniyle yüksek fiyatlara ulaştı.
![Çörek otundan yaklaşık 1,5 milyon lira gelir elde eden üreticiler, emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyor.](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383413.jpg)
Çörek otundan yaklaşık 1,5 milyon lira gelir elde eden üreticiler, emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşıyor.
![Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, yaptığı açıklamada, Yazıbaşı`nın, çörek otu üretimiyle bilinen bir bölge olduğunu söyledi.](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383414.jpg)
Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, yaptığı açıklamada, Yazıbaşı`nın, çörek otu üretimiyle bilinen bir bölge olduğunu söyledi.
![](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383415.jpg)
Mahalleye kurulan çörek otu ayıklama tesisinin de hizmete girmesiyle çiftçilerin işinin kolaylaştığını belirten Keskin, “Geçen yıl 6 liradan satılan ürünün fiyatı bu yıl 25-26 liradan satılıyor. Güzel de alıcı buluyor, vatandaş da parasını kazanıyor. Basak ve Avdan mahallelerinde de çörek otu ekiliyor. Burada üretilen çörek otu Türkiye`nin en kaliteli ürünleri arasında.” dedi.
![Mahalle Muhtarı Muammer Kılıçaslan da Yazıbaşı`nın temel geçim kaynağının kiraz ve çörek otu üretimi olduğunu söyledi.](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383416.jpg)
Mahalle Muhtarı Muammer Kılıçaslan da Yazıbaşı`nın temel geçim kaynağının kiraz ve çörek otu üretimi olduğunu söyledi.
![Bu yıl ürün verdiğimiz tüccar, ABD`ye bile çörek otu gönderiyor](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383417.jpg)
“Bu yıl ürün verdiğimiz tüccar, ABD`ye bile çörek otu gönderiyor”Kirazdan bu sene bekledikleri parayı kazanamadıklarını dile getiren Kılıçaslan, şöyle devam etti: “Çörek otundan yüzümüz güldü. Yaklaşık 1000 dönüme çörek otu ekmiştik. 100 ton rekolte bekliyorduk ama olumsuz iklim şartlarından dolayı 60-70 ton civarında kaldık. Çörek otu, mahallemize güzel para kazandırdı, çiftçi emeğinin hakkını aldı. Günlük 8-10 kişi beni arayıp çörek otu soruyor. Şu an elimizde kalmadı desem yeridir. Ürünümüzü tüccarlara satıyoruz. Bu yıl ürün verdiğimiz tüccar, ABD`ye bile çörek otu gönderiyor.”
![Çörek otu üreticisi ailesine yardım eden öğretmen Merve Karagöz ise daha fazla alana ektikleri üründe emeklerinin karşılığını aldıklarını belirtti.](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383418.jpg)
Çörek otu üreticisi ailesine yardım eden öğretmen Merve Karagöz ise daha fazla alana ektikleri üründe emeklerinin karşılığını aldıklarını belirtti.
![](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383419.jpg)
Yazıbaşı Mahallesi`nin Kovid-19 sürecinde 14 gün karantinada kaldığını ifade eden Karagöz, “Bu süreçte bol bol çörek otu tükettik. 6 yıldır ekiyoruz ama bu yıl iyi para kazandık. Bebeğe bakar gibi çörek otuna baktık. Çiftçinin alın teri var. Çok meşakkatli bir iş. Çok şükür emeğimizin karşılığını aldık.” diye konuştu.
![](https://www.trthaber.com/static/images/lazyload.gif)
![](https://www.trthaber.com/static/images/lazyload.gif)
![](https://www.trthaber.com/static/images/lazyload.gif)
![](https://www.trthaber.com/static/images/lazyload.gif)
![](https://www.trthaber.com/resimler/1382000/1383424.jpg)