Bursa Çalı’yı hırsızlar bastı

DAĞDER HABER
0 0

Sokağa çıkma yasağı olduğu, insanların evlerine kapandığı günlerde bile el çabukluklarını namussuz emelleri için kullanan bu insanlar bugünlerde Bursa merkez köyleri etrafındaki bağ evlerine dadanmış durumda.

Ahmet KUNDAKCI/AGazete
Özellikle, Alaattinbey, Çalı, Tahtalı, Yaylacık, Kayapa çevresindeki bağ evlerinden şehir merkezlerindeki evlerine dönen vatandaşlar, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması olduğunu için cumartesi pazar bağ evlerine uğrayamıyor. Pazartesi günleri bahçelerine temizliğe ya da bir iki nefeslenmeye gittiklerinde ise istenmedik sürprizlerle karşılaşıyorlar. Ehliyet, kredi kartı, Bursaray kartı gibi cisimlerle kapıları pencereleri zorlanmadan açan hırsızlar, yükte hafif pahada ağır ne varsa götürüyorlar. Bu tür evler köy merkezinden biraz uzakta olunca bir de alarm sistemli güvenlik kontrolü bulunmayınca hırsızların ekmeğine iyice yağ sürülmüş olunuyor. Ve tabii ki genç bekçilerimiz köylere tahsis edilmeyince hırsızlar için bulunmaz nimet oluyor bu durum…

SULAMA BİRLİĞİ MALZEMESİNE KADAR

Hırsızlık olaylarından en muzdarip bölgelerden Alaattinbey’de Muhtar Seyit Ahmet Gökkıyas’a bir dokunun bin ah işitin. Evlere giren hırsızlardan bahsederken, “O kadar cesaretli ki şerefsizler, uyuyan insanın yanına gidip odaları bile karıştırabiliyorlar. Bugünlerde bağ evlerini özellikle hedef seçiyorlar. Bunlar için özel mülk kamu mülkü fark etmiyor. Geçenlerde de köy meydanındaki Sulama Birliğimize ait eşyaları çalmışlar. Buranın oldukça değerli demirbaşlarını hurda niyetine satmak vatan hainliğinden başka bir şey değildir” dedi. Muhtar Gökkıyas, “Valilik, belediye, emniyet büyüklerden ricamız Çalı’da gördüğüz civan gibi delikanlı bekçilerimizden buraya göndermeleri” talebinde bulundu.

EDERİ NEDİR Kİ!..

Çalı’nın genç muhtarı Kaan Doğan da, “Bekçilerimiz araç yetersizliği nedeniyle 2 veya 3 gün gelebiliyordu ama şimdi cuma günü itibariyle karakollardan araç tahsisi yapıldı. Bekçilerimiz her gün gelebilecek. Bizim hırsızlık konusundaki en büyük sıkıntılarımızdan biri de çekçekçi dediğimiz kişilerin kamuya ait eşyaları alıp götürmeleri… Siz ne istersiniz AFAD’ın tabelasından, niye alırsınız, kaç para eder ki” diye konuştu. Ayrıca, bekçi yetersizliğinin sebepleri arasında, bu arkadaşların mesai saatlerinin gündüze kaydırılıp pandemi nedeniyle filyasyon ekiplerine destek olması da gösteriliyor.

Bağ evi mağdurlarından biri de a gazete Genel Müdürü Fikret Sönmez… Sönmez, bağ evi olan vatandaşları alarm sistemi takmaları konusunda uyarırken, yetkililerden de caydırıcı güç olarak bekçilerin tekrar kırsal mahallelerde görevlendirilmesini istedi.

Çalı Muhtarı Kaan Doğan, hırsızlık olaylarında çekçekçi tabir edilen kişilerin kamu mallarına verdiği zarardan muzdarip olanlardan sadece birisi .

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Batman Hasankeyf'e Kent Meydanı projesi

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde 10 bin metrekare alanda Kent Meydanı yapılıyor. Batman(İGF)- Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Devlet Su İdaresi (DSİ) iş birliğiyle 10 bin metrekare alanda Kent Meydanı oluşturulacak. Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Kent Meydanı’nın yaz mevsiminde bitirilerek vatandaşların kullanımına açmayı planladıklarını belirtirken “Gerek tören alanımızın […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/