İstanbul’a deniz taksi müjdesi

DAĞDER HABER
0 0

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Şehir Hatları’nın 170’nci kuruluş yıl dönümünde, Haliç Tersanesi’nde üretilecek olan deniz taksilerin lansmanına katıldı. Burada konuşan İmamoğlu, “Deniz taksilerimiz ilk etapta 50 adet olacak. 2021’in yaz aylarında hizmete almayı planlıyoruz“ dedi.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç Tersanesi’nde düzenlenen deniz taksinin tanıtım törenine katıldı. İmamoğlu’nun seçim vaatleri arasında yer alan vaadini hayata geçirmenin ilk adımı atıldı.

“Deniz ulaşımının payını, toplu ulaşımda arttırmak” vaadi hayata geçiyor. Şehir Hatları’nın 170’nci yıl dönümünde gerçekleştirilen programda, CHP Parti Meclis Üyesi Eren Erdem, İBB Başkan Vekili Hüseyin Aksu, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, başta İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı olmak üzere CHP Meclis Üyeleri ile İBB üst yönetimi hazır bulundu.

DENİZ TAKSİLER, BÜYÜK BİR AÇIĞI KAPATACAK”

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş, Deniz Taksiler’in filoda en küçük gemiler olarak hizmet vereceğini ancak büyük bir açığı kapatacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da yaşanan kuraklıktan ötürü kar ve soğuğun kendilerini mutlu ettiğini vurguladı.
Haliç Tersanesi’nin 600 yıllık geçmişiyle muazzam bir alan, çok güçlü bir mekan olduğunu dile getiren İmamoğlu, “Şehir Hatları kurumunuzun 170’nci yılını bugün kutlayacağız. Deniz Taksi’nin imalat başlangıcını hep beraber yapacağız.  Yüzde üçlerin bile altına inmiş deniz ulaşımını, gerçekten yüzde onlara, hatta daha yukarılara taşıma arzusundayız.Toplu taşıma, hele hele bizim kentlerde deniz ulaşımının devrede olması illa para kazanmak anlamına gelmez. Vapur hizmetlerinin kesintisiz olması lazım. Yaz aylarında 50 adet deniz taksiyi sisteme katmak istiyoruz. 10 kişi kapasiteli olacak ve sizi Adalar’dan Sarıyer’e, Beylikdüzü’nden Üsküdar’a, Pendik’ten Bakırköy’e taşıyacak. Bu taksiler, 565 yıl önce Fatih Sultan Mehmet’ten bize emanet bu tersanede üretilecek” dedi.

Ekrem İmamoğlu, Dedetaş ile birlikte deniz taksinin prototipine ilk reçineyi sürdü. Deniz taksilerin rengini İstanbullular belirleyecek. Tüm İstanbulluların oy vereceği sistem, 24 Ocak’a kadar devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sağlık-Sen'den acı şiddet raporu

Sağlık-Sen’in hazırladığı Sağlıkta Şiddet Raporu çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıktı. İSTANBUL (İGFA) – Sağlık-Sen’in resmi internet sitesinden de paylaştığı ve geride bıraktığımız 2020 yılının temmuz ile aralık aylarını kapsayan Sağlıkta Şiddet Raporu’nda, sağlık çalışanlarının sadece Koronavirüs pandemisiyle değil aynı zamanda şiddetle de mücadele ettiği ifade edildi. Yaklaşık 6 aylık süreçte, […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/