Didim ulaşımında ‘tarihi’ yanlış

DAĞDER HABER
0 0

Her yıl yaz aylarında yurt içi ve yurt dışı olmak üzere bir çok misafire ev sahipliği yapan Milet Müzesi’ne giden yol Didim-Söke yolunda Balat mevkiinde yer alıyor olması, müzeye ulaşımı zorlaştırıyor.

Didim POSTASI
Dağlarından yağ ovalarından bal akan, Egenin incisi Aydın. Tüm ilçelerinde ayrı bir tarih dokusuna sahip Aydın, dünyaca ün yapmış tarihi de barındırıyor. Didim Apollon Tapınağı ve Milet antik kenti de bunların arasında yer alıyor. Ancak Didim-Söke yolunun Balat’tan geçmesi tarihi Milet Müzesi’ne ulaşımı zora sokuyor.

Özel arabalar için sorun yok ama arabasız gelen misafirler müzeyi gezme fırsatını kaçırıyor. 

Yol güzergâhından geçen toplu taşıma aracının olmaması nedeniyle birçok yerli ve yabancı turist Milet Müzesi’ne erişim sağlayamıyor.

Didim Postası gazetesi bu hafta müzeyi ziyaret ederken, yolu da mercek altına aldı. Gazeteciler, Balat’a gidene kadar kendi arabalarıyla zorluk çekmezken, müze yoluna giriş kısmında yolun deforme olmasından dolayı ilerlemekte güçlükle karşılaştı. Yağan yağmurun yarattığı tahribatın da müze yolunu neredeyse yok edercesine yıpratmış olduğuna şahit oldular. 

Milet Müze Müdürü Baran Aydın, kendisinin de ulaşım konuda zorlandığını ve çalışma başlatılması için yetkililerden yardım istediğini dile getirdi. Aydın, bu yolda eskiden çalışan Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne ait sarı civciv otobüslerinin artık bu güzergahtan geçmediğini aktardı. 

Milet Müzesi, 2019 yılında 45 bin ziyaretçi ağırlarken, 2020 yılında pandeminin de etkisi ile bu sayı 24 bine geriledi.

Toplu taşıma araçları ile müzeye ulaşımın sağlanması ve bozuk olan yolun onarılması ile Milet Antik Kenti’nin ziyaretçisi sayısının artmasının yanı sıra Aydın’ın tanıtımına da katkı sunması hedefleniyor.

Aydın kamuoyu ise yetkililere, “Tarihe ulaşım engelini kaldıralım” mesajını aktardı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bayburt Üniversitesi'nden Bilgi Evi bağışçılarına belge

Bayburt Üniversitesi tarafından Bâbertî Külliyesinde yakın zamanda hizmete alınan ‘Bilgi Evi’ne tarihi ve kültürel eşya bağışında bulunanlara Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun tarafından teşekkür belgesi verildi. Bayburt’un tarihi kültürel özelliklerinin gün yüzüne çıkarılması ve bunların gelecek nesillere aktarılması için akademik, bilimsel, kültürel ve sosyal birçok projeye imza atan […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/