Bursa’ya örnek olacak çevre planı

DAĞDER HABER
0 0

Yıldırım Belediyesi, SİT kararının kaldırılmasıyla plan yolu açılan Şirinevler Mahallesi’nden hareketle tüm Bursa’ya örnek olacak bir revizyona imza atmaya hazırlanıyor. Oy çokluğu ile Meclis’ten geçen riskli alan içinde kalan plan revizyonu kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaya gönderilecek.

Yıldırım Belediyesi, ilçenin geleceğini planlarken ilk sıraya gelecekte yaşanabilecek çevre sorunlarını ortadan kaldırmayı ve doğal yaşama katkıda bulunmayı koyuyor. SİT kararının kaldırılmasının ardından plan yolu açılan Şirinevler Mahallesi için hazırlanan imar plan revizyonunda da bu konuda Bursa’ya örnek olacak plan kararları oluşturuldu.

Plan revizyonu ile gri su sistemi gibi geri dönüşüm, rüzgâr, güneş gibi doğal kaynakların yapılar ile buluşturulmasını ilave emsal ile özendirecek olan Yıldırım Belediyesi, böylece sadece bölgenin kaderini değil geleceğin kentlerinde yaşanacak çevre sorunlarını da ortadan kaldırırken, doğal yaşama da katkıda bulunacak.

BURSA’YA ÖRNEK OLACAK ÇALIŞMA

2021 yılı meclis toplantısının ikinci oturumunda İmar Komisyonu’nun 1/1000 ölçekli Şirinevler Mahallesi riskli alan içinde kalan 75 hektar ve riskli alan dışında kalan 35 hektar olmak üzere toplam 110 hektarlık plan revizyon kararı görüşüldü.  Planla ilgili bilgi veren Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “2013 yılında beraberindeki 6 mahalle ile birlikte Şirinevler’in de bu 75 hektarlık kısmı riskli alan olarak ilan edilmiştir. Ancak burada bir doğal SİT alanı olmasından dolayı imar uygulama ve planlama işlemleri doğal olarak askıya alınmıştır. Bu engel olarak 20 yıldır karşımıza çıkmaktadır. Doğru dürüst ruhsat verilememekte, oradaki binalarla ilgili işlem yapılamamaktadır. 2018 yılında da SİT kararı kaldırılmıştır” dedi. Başkan Yılmaz, SİT kararının kaldırılmasıyla bu mahalleyle ilgili plan yapma yolunun da açıldığına dikkati çekti.

Oy çokluğu ile Meclis’ten geçen riskli alan içinde kalan plan revizyonu kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaya gönderilecek. Riskli alan dışında kalan bölge ile ilgili plan revizyonu kararı ise Büyükşehir Belediyesi’nin onaylamasının ardından uygulamaya geçirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kilis'te çiftçilere 5 milyon 404 bin liralık ödeme yapıldı

Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2020 yılı içerisinde çiftçilere verilen destek ödemeleri hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında çiftçilere 5 milyon 403 bin 468 lira ödeme yapıldığını belirten Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Hayvancılık Destekleme Ödemeleri ile ilgili rakamları açıkladı. Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/