Almanya’dan gelen 100 yıllık Mardin fotoğrafları

DAĞDER HABER
0 0

Almanya’da yaşayan Martin Tolle adlı bir kullanıcı, Birinci Dünya Savaşı’nda Mardin’de olan dedesinin albümünde yer alan 100 yıllık üç adet fotoğrafı Facebook’ta yer alan ‘Bir Zamanlar Mardin’ sayfasında paylaştı. İyi korunmuş fotoğraflarda Mardin Caddesi, tarihi Alaybey Konağı ve dönemin köylüleri yer alıyor.

Almanya’da yaşayan Martin Tolle, 1. Dünya Savaşı’nda Mardin’de olan dedesinin albümünden çıkan 100 yıllık üç adet fotoğrafı gazeteci yazar Selim Parlakoğlu’nun yönettiği ‘Bir zamanlar Mardin’ sayfasında paylaştı. Facebook’ta yer alan gruptaki paylaşım tarihi fotoğraflara sahne oldu. Tolle adlı kullanıcı “Merhaba. İşte ww2 den bir fotoğraf. Mardin ana caddesini gösteriyor. Şoför olarak orada bulunan büyük dedemin fotoğraf albümünde böyle yazıyor. Ne yazık ki, fotoğrafları o zamanlar bir fotoğrafçıdan mı aldı, yoksa kendi mi çekti bilmiyorum. Ama oradaydı” ifadeleriyle, dedesinin albümünde yer alan 1917’lere ait 3 adet fotoğraf paylaştı. Tolle’nin paylaştığı ve iyi korunmuş fotoğraflar sayfada bulunan Mardinliler tarafından büyük beğeni topladı.  

Araştırmacı yazar Selim Parlakoğlu, 7 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan Mardin’in bir asırlık fotoğrafların Almanya’dan gelmesinin kendisini çok şaşırttığını söyledi. Tolle’nin paylaştığı 1917 tarihli ilk fotoğrafta Mardin’in eski PTT binasının Şahtana Konağı’nın yanında yer alan Alaybeyi Konağı görülüyor. Sağdaki binanı ise Mardinli gazeteci Cemal Işınay’ın olduğu bina, solda arkada kısmen görünen binanın da günümüzde uygulama oteli olarak kullanılan Şahtana Konağı olduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TOFAŞ Başantrenörü Demir: "Sert oynamaya devam etmeliyiz"

Dijon deplasmanında aldıkları galibiyetle son hafta öncesinde 3 iyi takımın gruptan çıkma şanslarının eşitlendiğini belirten TOFAŞ Basketbol Takımı Başantrenörü Hakan Demir, “Nymburk deplasmanında da bu maçtaki gibi istekli ve sert oynamaya devam etmemiz gerekiyor” dedi.   FIBA Basketbol Şampiyonlar Ligi B Grubu 4. hafta erteleme maçında deplasmanda JDA Dijon’u 61-90 […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/