Online alışverişlerde debit kartlar revaçta

DAĞDER HABER
0 0

Binlerce e-ticaret sitesinin ödeme altyapı sağlayıcısının yayınladığı 2020 yılı verilerine göre, alışverişlerde bir önceki yıla göre debit kart kullanımı yüzde 7 oranında arttı.

COVID-19 salgınının dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına aldığı 2020 yılı, online alışverişin hız kazandığı bir yıl olurken, iyzico istatistikleri ortaya çıktı. iyzico verilerine göre, 2020 yılında debit kart kullanım oranı yüzde 7 oranında arttı. En çok alışveriş yapılan kategoriyi, en çok tercih edilen alışveriş kanalını, bölgelere ve sektörlere göre harcama yüzdelerini ortaya çıkaran iyzico verileri, e-ticaret algısında değişim olduğunu da gözler önüne serdi.

BANKA KARTLARI ARTTI

2019’da yüzde 84 olan kredi kartı kullanımı 2020’de yüzde 79’a gerilerken, yüzde 16 olan debit kart kullanım oranı 2020’de yüzde 5 artış gösterdi. İşlem adetlerinde kredi kartının yüzde 69 olan payı 2020’de yüzde 7 geriledi. İşlem adetlerinde yüzde 31 olan debit kart kullanım oranı ise yüzde 38’e yükseldi.

Online alışverişteki artış, özellikle hızlı tüketim malları ve market alışverişlerinde de online’ı tercih eden kullanıcılar sayesinde sepet tutarlarında kendini gösterdi. İki ve üzeri taksitlerdeki ortalama sepet tutarında 2020 yılında değişim olmazken sepet tutarı 200 TL’nin altına düşmedi. 

ERKEKLER DAHA ÇOK HARCAMA YAPTI

2020’de erkeklerin sepet ortalaması yüzde 11 artarak 180 TL’yi bulurken, kadınların sepet ortalaması yüzde 18 artarak 160 TL oldu. Erkekler alışveriş hacmini en çok Karadeniz ve Ege (yüzde 120) bölgelerinde artırırken, kadınlar İç Anadolu (yüzde 112) ve Akdeniz (yüzde 108) bölgelerinde sepetleri daha fazla doldurdu. 2020’de ortalama sepet tutarını en fazla artıran bölge yüzde 48 ile Ege olurken, yüzde 19 ile Karadeniz ikinci sırada yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siirt 'İstiklal Marşı'nı okudu

Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk’un, “Pazartesi sabah okulların bahçesinde İstiklal Marşı okunsun” çağrısı üzerine Türkiye’nin 81 ilinde olduğu gibi Siirt’te de tüm okullarda İstiklal Marşı okundu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un çağrısı üzerine Siirt Mehmetçik İlkokulu’nda İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mithat Saraçoğlu, Mehmetçik İlkokulu Müdürü Mustafa Özkoyuncu’nun katılımıyla sabah […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/