BUSİAD’dan ‘hizmet sektörü’ vurgusu

DAĞDER HABER
0 0

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, ekim ayı işgücü rakamlarında dikkat çeken bölümün yine istihdamda olduğunu hatırlatarak, “Hizmet sektöründeki kan kaybı endişe verici boyutta” dedi.

Kısmi çalışma ödeneği ve işten çıkarmanın yasaklandığı bir ortamda işsiz rakamın açıklayıcı olmadığını istihdam rakamına dikkat ettiklerini ifade eden BUSİAD Başkanı Türkay, “İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Ekim döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 896 bin kişi azalarak 27 milyon 447 bin kişi, istihdam oranı ise 2,3 puanlık azalış ile %43,6 olmüş” dedi.

İstihdam rakamlarındaki gerilemenin aslında küçüldüğümüzü de gösterdiğini ifade eden Türkay, “Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı, tarım sektöründe 242 bin, sanayi sektöründe 82 bin, hizmet sektöründe 684 bin kişi azalırken inşaat sektöründe ise 110 bin kişi artmış. Tarımdaki kaybı mevsimsel kabul etsek bile hizmet sektöründeki kayıp göz ardı edilecek gibi değil. Bu alanda ağırlıklı gençler yer alıyor. Onları soğutmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Acil çözümler alınması gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bir istihdam komisyonu kurulmalı.”

Aşı ve baharla birlikte hayatın yeni umutları gerçeğe döndürmesini beklediklerini de kaydeden Türkay, “O güne kadar maske, mesafe ve temizlik üçlüsüne devam” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Online alışverişlerde debit kartlar revaçta

Binlerce e-ticaret sitesinin ödeme altyapı sağlayıcısının yayınladığı 2020 yılı verilerine göre, alışverişlerde bir önceki yıla göre debit kart kullanımı yüzde 7 oranında arttı. COVID-19 salgınının dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına aldığı 2020 yılı, online alışverişin hız kazandığı bir yıl olurken, iyzico istatistikleri ortaya çıktı. iyzico verilerine göre, 2020 yılında debit […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/