Demir çelik sektöründe hedef 1,4 milyar Dolar

DAĞDER HABER
0 0

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, 2020 yılında Ege İhracatçıları Birlikleri çatısı altında bulunan birlikler arasında en fazla ihracat yapan birlik olduklarını açıkladı.

COVID-19 salgınına rağmen 2020 yılında 1 milyar 361 milyon dolar; Türkiye genelinde ise 20,9 milyar dolarlık dövizi ülkeye kazandıran Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği, yılın ikinci yarısında Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ve Uzak Doğu ülkelerine ihracatını artırdı. Sektörün yıl içerisindeki seyrini değerlendiren Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan, demir çelik sektörünün ana pazarları olan ABD ve AB pazarlarında uygulanmakta olan korunmacı önlemlerin, ilave vergiler ve iç piyasadaki tüketimin azlığı sebebiyle iki yıldır zorlu bir süreç geçirdiğini, 2020 yılında pandeminin hem sektörde, hem de tedarikçisi oldukları çelik kullanan sektörlerde baş gösterdiğini söyledi.

Buna rağmen  2020 yılının özellikle son aylarında ihracatımızı artırmayı başardıklarını ve bu eğilimin 2021’in ilk çeyreğinde de süreceğini düşündüklerini ifade eden Başkan Ertan, “Birliğimizin en büyük ihraç kalemi olan çelik üretimine bakıldığında Eylül ayından itibaren geçen yılki üretim performansını yakalamış durumdayız.  En büyük üretici Çin hariç bakıldığında Dünya’da çelik sektörü yaklaşık yüzde 9 oranında daralırken Türkiye’nin yüzde 5’e yakın bir oranda büyüme kaydetmesi firmalarımızın başarısı ve şu anda rakiplerine göre daha iyi durumda olduğunun göstergesidir. 170’ten fazla ülkeye Ege bölgemiz demir ve demirdışı metaller ihracatçısı firmalarımızdan ürün gönderiliyor. Bu sayı Türkiye genelinde ise 220’yi aşıyor. Bu yılın ikinci yarısında bir önceki yıla kıyasla Güney Afrika Cumhuriyeti’ne ve uzun yıllardır önemli miktarlarda satış yapamadığımız Uzak Doğu ülkelerine özellikle Hong Kong, Singapur ve Malezya’ya ihracatta yükselişler yaşandığını gözlemliyoruz” dedi.   

2021 YILI HEDEF 1,4 MİLYAR DOLAR

2021 yılında ihracat hedeflerinin 1,4 milyar dolar olarak belirlediklerini kaydeden Başkan Ertan,  yaşanan pandemi süreci ve küresel daralmanın sektör ve tüm insanlar açısından en kısa sürede sonlanmasını diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kocaeli Hereke Halısı'nın etkili tanıtımı yapılacak

Kocaeli Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Hereke halısını ve dokuyuculuğunu hak ettiği yere taşımak için çalışacaklarını söyledi. Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Hereke’de halıcı esnafı ile bir araya gelen Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Hereke Halısı’nın değerini yukarıya çekmek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Çırpan ve Osman Yurt […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/