Kocaeli Sanayi Odası’ndan dış ticaret değerlendirmesi

DAĞDER HABER
0 0

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, aralık ayı ile 2020 yılı dış ticaret verilerini değerlendirdi.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, aralık ayında 17.8 milyar dolar ile tarihi rekor seviyede gerçekleşen ihracat performansını çok olumlu karşıladıklarını belirterek, pandemiye rağmen gerçekleşen bu yüksek seviyelerle 2020 yılının 169,5 milyar dolar ihracatla tamamlandığını söyledi.

İhracatın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,9 artarak 17,8 milyar dolar ile aylık bazda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını kaydeden Zeytinoğlu, “Pandeminin olumsuzluklarına rağmen ihracatta tarihi rekor seviyeler görmeyi çok sevindirici buluyoruz. Rekabetçi kurun ihracatı desteklediğini görüyoruz” dedi. Zeytinoğlu, 2020 yılında ithalat alt kalemlerinde yatırım mallarında yüzde 22.5 hammadde kaleminde ise yüzde 0,2, tüketim malları kaleminde yüzde 13,6’lık artışlar olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bursa Valiliği'nden Meteoroloji uyarısı

Bursa Valiliği; Karacabey, Mudanya, Gemlik ve Orhangazi için su baskını uyarısında bulundu. Bursa Valiliği’nden yapılan açıklama şöyle: “Yapılan son değerlendirmelere göre; Bursa genelinde hafta sonu görülecek olan sağanak yağışların Bursa’nın Kuzeybatı ilçelerinde (Karacabey, Mudanya, Gemlik, Orhangazi) zaman zaman etkisini arttırarak kuvvetli (30-60 Kg/m²) olması beklendiğinden su baskını ve ulaşımda aksamalar […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/