Bursa’da tarımın can damarı büyük ölçüde kurudu

DAĞDER HABER
0 0

Bursa’da, Gölbaşı Barajı yağış olmamasından kaynaklı tamamı ile kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Bursa ovasının büyük bir kısmını sulayan Kestel ilçesindeki Gölbaşı Barajı kuraklıkla karşı karşıya kaldı. Barajda kuraklık yüzde 90 seviyelerine ulaştı. Tarım arazilerinin can damarı konumundaki baraj, Uludağ ve Katır Dağlarından akan sularla besleniyor. Gürsu ve Kestel başta olmak üzere Yıldırım, Osmangazi ilçelerinde tarım arazilerini sulayan Gölbaşı Barajı drone ile havadan görüntülendi.

Uzmanlara göre, 30 yılın en kurak günleri yaşanıyor. Yağışlar beklendiği düzeyde olmazsa, içme suyu ve tarımsal üretimde rekoltelerin düşmesi bekleniyor. Türkiye’nin son 30 yıllık sonbahar ortalaması 67,8 milimetre, bu yıl gerçekleşen ise 34,7 olarak ölçüldü.

Bursa’nın da içinde yer aldığı Marmara Bölgesi yağış ortalaması ise 190 milimetre, gerçekleşen ise 97 milimetre olarak belirlendi. Ayrıca Bursa’nın içme suyu deposu Doğancı Barajında ise su seviyesi yüzde 32’ye düştü. İznik Gölü’nün de 100 metreye yakın çekildiği biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bursa Hayvanat Bahçesi'ndeki karıncayiyenler için özel mama

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ndeki 4 karıncayiyen, içerisinde dana yüreği, karides ve balın da bulunduğu 12 farklı malzemeyle hazırlanan özel mamayla besleniyor. Orta ve Güney Amerika’ya özgü bir memeli türü olan eti ve pullarına gösterilen ilgi nedeniyle tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 2 karıncayiyen, 2016 yılında Almanya’nın Dortmund Hayvanat Bahçesi’nden Bursa […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/