Barajda su seviyesi düştü, minare gün yüzüne çıktı

DAĞDER HABER
0 0

Eskişehir ile Kütahya arasında bulunan Porsuk Barajı’nın büyük bir bölümü kurudu. Barajdaki su seviyesinin çekilmesiyle 70 yıl önce inşa edilen minare tamamen gün yüzüne çıktı. Balık tutarak geçimini sağlayan vatandaşlar ise endişeli.

Suların çekilmesiyle Sofça Mahallesi’nde 1950 yılında inşa edilen minare ve birkaç bina gün yüzüne çıktı. Porsuk Barajı’nın yapımıyla o yıllardan buyana sular altında kalan minare, kuraklığın boyutunu gözler önüne seriyor. Toprağı çatlayan arazinin tam ortasında kalan minare ilginç görüntüler oluşturdu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sofça Mahallesi Muhtarı Ali Ekber Yiğit, barajın en düşük su seviyesine ulaştığını söyledi. Muhtar Yiğit, “Bu mevsim itibariyle bulunduğumuz yerde olmamamız gerekiyor, buranın sular altında olması gerekiyor. Son iki yıldır hele hele bu yıl su en düşük seviyede. Köyümüzün ekonomisinin dörtte üçü balıkçılığa dayalı bu yüzden çok sıkıntı yaşıyoruz. Mesela buraya rutin balık yavruları atılıyor. Su bu şekilde düşük seviyede olduğu için balıklar da zarar görüyor. Oksijen azlığından dolayı balık ölümleri gerçekleşiyor. Köy sakinlerimizin çoğu balıkçılıkla geçindiği için burası çok önemli” diye konuştu.

Kaynak: Bursa Manşet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

112'yi gereksiz yere meşgul etmeyin çağrısı

Pandeminin, 112 Acil Çağrı Hattı’na gelen çağrıları arttırdığına dikkat çeken Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, vatandaşların hayatî bir durum olmadıkça 112’yi meşgul etmemelerini istedi. Acil Sağlık Hizmetleri’nin önündeki en büyük engellerden birinin çağrı hattına gelen gereksiz aramalar olduğuna dikkat çeken Dr. Yavuzyılmaz, “112 Acil Çağrı Hattı, hayati tehlike […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/