Bursa’da kabir, bina ve cami arasında kaldı

DAĞDER HABER
0 0

Bursa’da, Osmanlı döneminde yaşayan ve öldükten sonra kabri Yıldırım ilçesine yapılan Hasırcıoğlu Maksut Efendi ve ailesinin mezarı, cami ile 3 katlı bir apartmanın arasında kaldı.

Osmanlı Devleti döneminde yaşayan ve dokuma işleriyle uğraştığı için kendisine Hasırcıoğlu denilen Maksut Efendi, 1500’lü yıllarda günümüzdeki Yıldırım ilçesinde bir cami yaptırdı. Hasırcıoğlu’nun yaptırdığı cami restorasyonlarla tarihi kimliğini kaybetti ancak günümüze kadar ayakta kaldı.

Konuyla yetkililerin ilgilenmesi gerektiğini belirten Namazgah Mahalle Muhtarı Ruhhan Görgün, “Mahallemiz tahmini 1420-1450 yılları arasında Osmanlı Devleti döneminde kurulmuş bir mahalle. Mahallemizde önemli değerler var. Bu değerler içerisinde Baba Zakir, Sofu Mehmet Efendi, Maksut Efendi gibi zatlar mahallemizde bulunmaktadır. Bu mahalle, Bursa’nın en eski mahallelerinden biri. Bu mezarların şeceresinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde olduğunu düşünüyoruz. Burada bulunan Makremevi Camii’ni yaptıran kişi burada meftun bulunuyor. Maksut Efendi burada ailesiyle birlikte meftun durumda. Bu sokak Hasırcıoğlu diye geçiyor. Bu cami de 1500’lü yıllara dayanıyor. Mezar taşlarında da 1500’lü rakamlar görünmektedir. Bu da mezarların yaklaşık 500 yıllık olduğunun ifadesidir. Bunlar Osmanlıca olduğu için tarihçilerin araştırma yapması gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Next Post

İlk korona aşısının yapılacağı tarih belli oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aralık’ta 20 milyon aşının geleceğini söyledi. Koca’nın açıklamasına göre; aşılama 11 Aralık’ta sağlık çalışanları ile başlayacak. Bilim Kurulu’nın aşının uygulanma stratejisi üzerinde çalıştığını dile getiren Bakan, yerli aşı çalışmaları için ise “Nisanda faz 3’e geçilebileceğini düşünüyorum” bilgisini verdi. Okunma: 292

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/