Bursa’da tek başına yüzlerce koyuna çobanlık yapıyor

DAĞDER HABER
0 0

Harmancık ilçemizin İshaklar kırsal mahallesinde yaşayan genç kadın, tek başına ormanda çobanlık yaparak yüzlerce koyuna bakıyor.

Yaşlı annesiyle birlikte yaşayan Ayşe Eken (35), 3 yıl önce genç çiftçi projesinden 37 tane hibe koyun aldı. Başında erkek olmadan annesiyle birlikte hayatını idame ettiren kadın, tek başına dağlarda çobanlık yapmaya başladı. 37 koyunu dağlarda otlatarak 3 yılda 150 koyuna çıkarttı. Bu işi kadın başına hiç bir yardım almadan yapan Ayşe Eken, gören herkesin takdirini kazanıyor.

Dağlarda 150 koyunuyla kadın çobanı tek başına görenler büyük şaşkınlık yaşıyor. Her gün sabahtan akşama kadar dağlarda otlattığı hayvanlarını satarak annesinin ve kendinin geçimini sağlayan geç kadının hedefi sürüsünü daha da büyütmek.

Hayatına yaşlı annesiyle devam ettiğini ifade eden Ayşe Eken, “3 yıl önce genç çiftçi projesinden aldığım 37 hibe koyunla dağlarda çobanlık yapmaya başladım. Bu sayıyı 3 yılda 150’ye çıkarttım. Bu iş çok meşakkatli, dağlarda kadın başına gezmek çok zor. Fakat ben bu işi severek yapıyorum. Sevdiğimi için tek başına üstesinden gelmeyi başardım, yoksa tek başına 150 koyuna bakmak hiç kolay değil. Hayvanlarımı her gün dağlara otlatmaya çıkartıyorum. Hayvanlarım dağda çıkan otlarla besleniyor. Bu hayvanların eti çok lezzetli . Ben ihtiyar annemle birlikte yaşıyorum. Annem yaşlı olduğu için bütün iş benim omuzlarımda” dedi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İznik'in 'Müşküle üzümü' eski günlerine kavuşacak

Bursa’nın İznik ilçesinde, bir zamanlar lezzeti ve dayanıklılığıyla ünü dünyaya yayılan “Müşküle üzümü”nün üretiminin artırılması için çalışmalar yapılıyor. Yıllar önce İznik’in bereketli ovalarından Avrupa’ya ve çeşitli ülkelere ihraç edilen Müşküle üzümü, halen bazı aileler tarafından yetiştiriliyor. İlçede, geçen yıl 611 aile tarafından 4 bin 445 dönümde yetiştirilen Müşküle üzümünün üretimi, […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/