Türkiye’de ilk… Yolcu otobüslerinde koronaya karşı ürettiler

DAĞDER HABER
0 0

Bursalı bir firma, koronavirüs tedbirlerine 1+1+1 koltuklu yolcu otobüsü projesiyle destek verdi.

İlk otobüsün sefere başlaması sebebiyle Şehirlerarası Bursa Terminali’nde tören düzenlendi.

Türkiye’de rahat olarak bilinen 2+1 uygulamasını şimdi ise 1+1+1’i hayata geçirdiklerini belirten Formenler Karoser temsilcisi Sedat Türk, “Salgın sebebiyle ihtiyaç duyulan sosyal mesafe üzerine çalışıyorduk. Daha sonra böyle bir üretim yapabileceğimize karar verdik. 1 ay gibi bir sürede çalışmamızı ortaya koyduk. Otobüs camiası, ikili koltuğu aynı aile dışında kimseye veremiyor. Böyle bir projeyle bizde onların müşteri kapasitesini arttırmış olduk” dedi.

y Comfort yetkilisi Arafat Kaya, “8 ay önce bu projeyi düşündüm. Otobüs firmalarının şikayetlerini dinledim. Fikrimi diğer çalışma arkadaşlarımla paylaştım. Daha sonra ise projeyi hayata geçirdik. Amaç vatandaşın ve otobüslerin sağlıklı bir şekilde yolculuk yapabilmesiydi. Bunu da başarmış olduk. Umarım Türkiye’ye hayırlı uğurlu olur. Bu sistem ile otobüsler artık yüzde 100 kapasiteyle gidebilecek. Yolcu firmaları şu an yüzde 20 kapasiteyle çalışıyor. Bu koltuk sistemiyle herkes birbirinden bağımsız. Biz bütün yetki belgelerini aldık. 2+2 otobüslerde yolcu kapasitesi, 46 kişiyken 2+1 otobüslerde bu sayı 40’a düşüyor. Ancak bunları da korona virüs salgınında tekerli oturttuğumuzda 27 kişiye tekabül ediyordu. Şimdi bu 1+1+1 otobüste ise 38 kişiyi taşıyabiliyoruz. Koltuklar bir birinden de bağımsız bir şekildedir. Yurt dışından bile şu anda buna bir talep var. Dünyada örnekleri var. Ama uygulanmamış. Bizim bu projemizi görenler bir an önce sahip olmak istiyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Next Post

Keles Belediyesi Meclis Üyesi Orhan Çetin hayatını kaybetti

Keles Belediyesi Meclis Üyesi Orhan Çetin, hayatını kaybetti. DAĞDER ailesi olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Mekanı cennet olsun. Okunma: 264

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/