Dağ yöresinin aslanları: Atranos Taburu

15 0

Osmanlı Devleti’nin kuruluş coğrafyasında bulunan Bursa’nın Dağ Yöresi, stratejik konumu ve yoğun Türk nüfusuyla tarihte önemli roller oynamıştır.

Osmanlı’nın Orhan Bey döneminde oluşturulan ilk yaya ve müsellem ordularına da kaynaklık eden yöre, sonraki yıllarda tımara açılmasıyla birlikte devletin bir asker kaynağı durumuna gelmiştir. Yöre insanının kendine has cesaret ve kahramanlığı, vatana olan koşulsuz bağlılığı devlet adamlarının daima ilgisini çekmiştir.

Kaptan-ı Derya Gazi Hasan Paşa’nın maiyetine Adranos’tan iki yüz nefer tertibi

Osmanlı arşiv belgeleri, Dağ Yöresi’nin Osmanlı askeri gücüne her dönemde ciddi katkılar sağladığını göstermektedir. 1770 yılına tarihlenen bir belgede Adranos kazasından 200 kişilik bir askeri birliğin Kaptan-ı Derya ve Boğazhisar (Çanakkale) Seraskeri Gazi Hasan Paşa maiyetinde savaşmak üzere Boğazhisar’da görevlendirildiği görülmektedir. Bu dönem Osmanlı-Rusya savaşlarının yoğunlaştığı, Rusların Ege ve Karadeniz’de Osmanlıyı baskıladığı yıllar olması açısından önemlidir.

Bursa Fırkası’na bağlı Atranos Taburu’nun Yunan harbine sevki

Belgelerde Atranos Taburu’nun faaliyetleri incelendiğinde Dağ Yöresi gençlerinin en zor koşullarda bile daima devletinin yanında olduğu görülecektir. II. Abdülhamit döneminde kurulan Atranos Taburu, devletin kritik çatışmalarında kullandığı cesur ve cengâver bir birlikti. Osmanlı Devleti’nin son şanlı zaferlerinden, 1897’de Yunanlılara karşı kazandığı zaferde Atranos Taburu’nun önemli katkıları olmuştur. Hudud-u Yunaniye Umum Kumandanı Yaver-i Ekrem Müşir Edhem Beyin raporundan Atranos Taburu’ndan 268 kişinin vapurla Selanik’e sevk edildiği anlaşılmaktadır. Tüfenkliyan Hazreti Şehriyariden Celal imzalı bir başka belgeden öğrendiğimize göre Atranos Taburu’ndan 6 zabit ve 273 nefer, Girit Vapuruyla Mudanya ve Bartın’a sevk edilmiştir. Atranos Taburu, 1897 zaferinde çok sayıda subay ve erini şehit bırakmıştır.

Atranos Taburu’nun Yemen’e sevki

Atranos Taburu’nu isyanlarıyla türkülere konu olan Yemen’de de görmekteyiz. Hüdavendigar Valisi Tevfik Beyin Dâhiliye Nezareti Celilesi’ne yazdığı 29 Temmuz 1323 (M.11 Ağustos 1907) tarihli bir yazısında Yemen’deki isyanı bastırmak için sevk edilen birliklerin arasında Atranos Taburu da zikredilmiştir. Taburun 1909’da Bursa Jandarma Alayı’na bağlı olarak vazifesini icra ettiği anlaşılmaktadır. Atranos’un arslanları, Çanakkale Savaşlarında en çok şehidi veren Dağ Yöresi’nin gururu olarak tarihteki ölümsüz yerlerini almıştır.

Allah, şanlı atalarımızdan ve kanlarıyla suladıkları cennet vatanımızdan razı olsun.

Doç. Dr. Celil BOZKURT

c.bozkurt2000@hotmail.com

6 thoughts on “Dağ yöresinin aslanları: Atranos Taburu

 1. Teşekkür ederim Hocam.
  Ulaşamadığımız bilgilere sizin sayenizde ulaşıyoruz.
  Kolay gelsin.
  Selamlar

  1. Bu bilgiler ışığında şanlı yöremizle ve insanımızla bir kez daha gurur duydum. Teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar diliyorum Celil hocam

 2. Her şeyin kolayına ve hazırına kaçılan cağımızda, okumak ve araştırmak yerine tv dizilerinden öğrendiğimiz tarihi, tarih sanan bizlere ders niteliğinde bir arşiv belgesi sunmuşsunuz. Var olun, elinize, yüreğinize ve kaleminize sağlık Hocam.
  Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur. Mustafa Kemal ATATÜRK

 3. Hocam kaleminize sağlık. Dağ yöresi tarihte şanlı ve asilce yaşamış. Bizleride dedelerimizin yolundan ayırmasın Rabbim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Umutsuzluğa yer yok kitabımızda...

Zor günler geçiriyor beli bükülmüş dünyamız kabul, dört bir yanında salgın dört bir yanında savaş, gelecekte bekleyen nice sorunlar… Ama güzel şeyler de olmuyor değil. Hayat zaten böyle olmayacak mı? Bir yanda güneş açacak öte tarafta gece. Yağmur kar boran… Sonunda güneş, çiçekler açacak mis gibi kokacak.  Narin Gelincikler salınacak […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/