Ağustos zaferlerimiz kutlu olsun

DAĞDER HABER
4 0

Tarihimizin onur sayfalarını oluşturan milli bayramlar, gücünü tarihten alan Türk milleti için vazgeçilmez öneme sahiptir. Bir asker millet olarak Türkler, tarihteki en büyük başarılarını askerlik ve teşkilatçılıkta göstermiştir. Bundan dolayıdır ki Türkler, düşmanları tarafından bile takdir edilmekten geri kalmamıştır. Türkler, tarihin her döneminde devlet kuran ve bağımsız olarak varlığını sürdüren nadir milletlerden biri olmuştur. “Her Türk, asker doğar” sözü Türklerin doğuştan getirdiği mücadele azmine ve bağımsızlığına olan düşkünlüğüne vurgu yapar. Atalarımızın Türk milletini bir bozkurtla sembolize etmesi bundan dolayıdır. Kurt, bağımsızlığına düşkün, evcilleştirilemeyen ve kendi işini kendi gören asil bir hayvandır. 

Dünyanın kadim milletlerinden biri olan Türkler, tarihlerine sığdırdığı sayısız zaferle dünya savaş tarihine damgasını vurmuştur. Asırlar önce Orta Asya steplerinden dünyaya yayılan Türkler, kurt başlı sancaklarını her coğrafyada asalet ve gururla dalgalandırmıştır. Türkler, kılıçla kurdukları imparatorluklarını adalet ve toleransla idare etmiş, zulme uğrayan birçok milletin adeta koruyucusu olmuştur.

Türk milletini ayakta tutan saikler, maddi olmaktan ziyade tarih ve kültür gibi manevi dinamiklerdir. Birçok defa küllerinden doğan Türk milletini ayağa kaldıran güç, tarih bilinci ve benliğine olan bağlılıktır. Türk insanı bilir ki Türkler, tarihin her döneminde var olmuşlar ve olmaya da devam edeceklerdir. Türkler için tarih, hatırladıkları sürece şefkatli, unuttukları sürece de merhametsiz bir öğretmen olmuştur.

Milli bayramlar, Türk milletine hayat veren ve ona güven aşılayan DNA kodları gibidir. Bu kodlar, zaferlerimizi gururla andığımız ve kutladığımız sürece her türlü dâhili ve harici virüse karşı korunaklıdır. Türk tarihi; Hun’uyla, Göktürk’üyle, Selçuklu’suyla, Osmanlı’sıyla ve Cumhuriyet’iyle bölünmez bir bütündür. Şanlı tarihimizin her zaferi, aynı değerde ve önemde olan birer gurur kaynağıdır. Bu vesileyle 26 Ağustos 1071 tarihli Malazgirt Zaferi, 26 Ağustos 1922 tarihli Büyük Taarruz ve 30 Ağustos 1922 tarihli Kurtuluş Zaferi asil milletimize kutlu olsun.

Doç. Dr. Celil BOZKURT

c.bozkurt2000@hotmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarumar

Karanlık ve de yılan, kaşaneler tarumarSilinmiş bütün izler, nişaneler tarumar Örs kırılmış söz çekiç, dövülen bağır şimdiÇakar almaz namluda, şeşhaneler tarumar Çalar kapıyı kaval, detone olur tokmakKıraat eden kahveler, düşhaneler tarumar Kartal pençesi değmiş, kanamış günün yüzüTelekler havalarda kuşhaneler tarumar Cumbalar, taş avlular, selamlıklar, eyvanlarBetona selam durmuş, taş haneler tarumar […]

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/