İlan ediyoruz! Bizim haber mecramız kuruldu…

21 0

Bu yazı içinde sevinç ve ümit barındırıyor.

Bu yazı içinde birliğimize katkı sunacak güzel bir duyuruyu ve çağrıyı barındırıyor. 

Bu yazı içinde büyük ve değerli bir kültür külliyatının el birliğiyle can bulup kayda gireceği ortak bir mecramızın doğum haberini müjdeliyor.

Evet! Dağder’in kurumsal bünyesinde zuhur eden,  her haliyle resmi ve güvenilir bir zemine oturan haber sitemizin (haber.dagder.org.tr) kurulduğunu ve bunun özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızda sizlere ilan edildiğini bildirmekten son derece mutluyuz, gururluyuz!

Haber sitemizin kuruluşu niçin gerekli hale gelmiştir?

Öncelikle, haberciliği ve medyanın diğer tüm unsurlarını baskı gücü olarak kullanarak, pazarlık aracı haline getirip bundan menfaat devşiren, eğer menfaat elde edemez ise kurumlara ve insanlara itibarsızlaştırma ve karalama kampanyası yapan zevatlara mecbur kalmak ve prim vermek istemedik.

Yine menfaatleri gereği sadece bir siyasi gurubun veya ideolojinin sesi haline gelip topluma ait bütün okumalarını bunun üzerinden yapan bir medya anlayışına hapsolup bu cendere içinde sıkışıp kalmak ve bağımlı olmak istemedik.

Yasaları, insanların onur ve şerefini, etik değerleri, basın ilke ve ahlakını yok sayarak konum elde eden, söz sahibi olan yerel medya unsurlarının (işini düzgün yapanlar istisna elbette) özellikle kurumları ve bu kurumlarda görev alan insanları yorarak, zorda bırakarak hizaya getirme ve güdükleştirme girişimlerine, ayar çekme isteklerine dur demek istedik.

Tüm bu anlatılanları daha önce değişik mevkilerde görev yapanlar, siyasiler ve iş insanları iliklerine kadar yaşamış ve bu yaşam tecrübesi bize ait güvenilir haber sitesi oluşumunu zorunlu hale getirmiştir.

Ayrıca;

İnsanımızın tarihine, kültürüne, diline, folkloruna, doğum, ölüm ve düğün törenlerindeki geleneklerine, türkülerine, ağıtlarına, giyimine masallarına, ninnilerine, çocuk oyunlarına karşı duyduğumuz sorumluluk bizi bu mecraya sevk etti.

İstiyoruz ki tüm bu alanlarda köylerimizin, derneklerimizin, kaynak kişilerimizin, çalışması olan emekçilerin katkılarıyla dev bir arşivimiz olsun, bu alanlarda röportajlar yapalım, videolar çekelim, yazı dosyaları oluşturalım, fotoğraf albümleri yapalım ve değerlerimiz kayda girsin, yaygınlaşsın ve gelecek nesillerimize aktarılsın istiyoruz.

Bunu yapabilecek potansiyele sahibiz. Bize dair böyle bir çalışmayı kimseden bekleyemezdik. Başkası bizim derdimizle dertlenmezdi, biliyorduk. Geçen yılların telafisi yok, bunu da biliyorduk.  Dedik ki o zaman gün bu gündür. Ve insanımıza karşı kültürümüze karşı bu alandaki sorumluluğumuzu ifa edecek hepimizi kucaklayacak bir ortama, merkeze ve buluşma mecrasına kavuşmamız lazım. O mecra bundan böyle haber.dagder.org.tr sitemizdir. 

 Kendini Bursa’ya ait hisseden, gönlünü, anılarını, köklerini ve kimliğini bu topraklarda, bu kültürde inşa eden herkesin bu haber sitemizde yeri olsun istiyoruz.

Özelde Dağ Yöresinin, genelde Bursa’nın ve Türkiye’nin bizi ilgilendiren haberlerini, birikimlerini, bilmemiz gerekenlerini sizlerle paylaşacağız.

Hele hele Bursa merkezde kalan ve işinden veya okulundan dolayı ilçesine köyüne yeterince gidemeyen, oralardan kopmak zorunda kalan, kendi kültüründen uzak düşen insanımıza el uzatmak, kendini ait hissedeceği, kendini ifade edeceği ve bizlerle iletişim kurabileceği bir ortamda buluşmak istiyoruz.

Her şeyin hızla değiştiği ve dönüştüğü günümüzde insanımızın, iç dünyamızın değişmeyenlerini muhafaza etmek ve gün yüzüne çıkartıp yaşatmak istiyoruz.

Bu manada biz bugün kürsüyü kuruyoruz, bu kürsüden ses vermek size düşüyor.

Biz bugün yöremize elimizi uzatıyoruz, sizde bu eli tutun ve el birliğiyle kültürümüzü ihya edelim.

Her birimizin bir parçasını bildiği ve tanık olduğu somut ve soyut kültür değerlerimizin tamamını görmek ve tanık olmak için bu mecrada toplanalım ve dev bir arşive imza atalım.

Ve yine haklı olduğumuz ve sesimizi duyurmamız gereken alanlarda örneğin; yol konusunda, madenlerimiz hakkında, termik santralle ilgili konularda, yatırımlar konusunda el birliğiyle kamuoyu oluşturalım ve demokratik baskı gücümüzü bu kanalla inşa edelim istiyoruz.

Eğer yayınlarımızda hata yaparsak, eksik bırakırsak ya da geç kalırsak lütfen aile içinden birisi olarak bizi münasip bir üslupla uyarınız.

Bugün tamda ulusal egemenliğimizin kutlandığı bir ortamda bizim irademizi bizim şehrimize yansıtacak bu mecranın hepimize hayırlı olmasını diliyorum ve diyorum ki;

HAYDİ BİSMİLLAH!

İsmail Aydoğdu
DAĞDER HABER
Genel Yayın Yönetmeni

6 thoughts on “İlan ediyoruz! Bizim haber mecramız kuruldu…

  1. Sevgili ismail kardeşim hayırlı uğurlu olsun geç de olsa böyle bir eksiği fark edip gidermek çok önemli, sizin de belirttiğiniz gibi gündemi olmayanlar başkalarının gündemine ve söylemine mahkum olur. DAĞDER gibi köklü ve büyük bir derneğin başkaların yönlendirmesine bırakılamaz. Bu çalışmanız inşaallah yöre kültürüne ve birlik beraberlik duygusunun gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Sevgi ve selamlarımla HAYDARLI HASAN HOCA.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Harmancık'ta İstiklal Marşı balkonlardan böyle okundu -izle

Harmancık’ta 23 Nisan saat: 21.00’de balkonlara çıkan vatandaşlar İstiklal Marşımızı gururla okudu. Belediye Başkanı Yılmaz Ataş: “İyi ki Varsınız…Teşekkürler Sevgili Çocuklar, Teşekkürler Değerli hemşehrilerim, Harmancık’a yakışır bir şekilde İstiklal Marşı’mızı gururla okuduk. Saygı ve sevgilerimle…” diyerek teşekkürlerini sundu. Okunma: 1.057

Dagder.org.tr'yi ziyaret ettiniz mi?

http://dagder.org.tr/